حوزه الکترونیک و برق پیچیدگی‌های فراوانی دارد. تجهیزات و قطعات به‌کاررفته در تاسیسات الکترونیک به‌ شکلی هستند که باید به بهترین نحو کنار هم قرار داده شوند و عملکرد صحیحی داشته باشند. همچنین برای حافظت و نگهداری از این تجهیزات رعایت نکات کاربردی و استفاده از تجهیزات مربوطه تاثیر فراوانی دارد. تابلو برق را می‌توان یکی از این تجهیزات مهم به شمار آورد. همان‌گونه که می‌دانید تابلوهای برق‌ در سه دسته تابلو برق فشار ضعیف، تابلو برق فشار متوسط و تابلو برق فشارقوی طراحی و استفاده می‌شوند. در این مقاله به بررسی اینکه تابلو برق فشار متوسط چیست خواهیم پرداخت و اجزا و نحوه عملکرد آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

تابلو برق فشار متوسط چیست؟

تابلو برق فشار متوسط به مجموعه‌ای از تجهیزات الکتریکی محصور در محفظه‌ای فلزی گفته می‌شود. این مجموعه متمرکز شامل انواع کلیدها، ترانس‌ها، فیوزها و قطع کننده‌های مدار است. ممکن است ندانید تابلو برق چه کاربردهایی دارد که به همین خاطر باید بگوییم، تابلوهای برق برای محافظت، کنترل و تفکیک بهتر تجهیزات الکتریکی از یکدیگر به کار گرفته می‌شوند و معمولا در سراسر سیستم‌های انتقال و توزیع برق و همچنین در تاسیسات تجاری یا صنعتی با اندازه متوسط تا بزرگ به کار گرفته می‌شوند.

یک تابلو برق فشار متوسط با محدود کردن سیستمی جریان الکتریکی به سطح ایمن، از پرسنل و تجهیزات الکتریکی به خوبی محافظت می‌کنند. سطح ولتاژ مورداستفاده در تابلو برق فشار متوسط بین هزار ولت تا ۳۶ هزار ولت قرار دارد. در بسیاری از سازمان‌ها و مکان‌هایی که نیاز به تجهیزات الکترونیک دارند استفاده از تابلو برق فشار متوسط می‌تواند کاربردی باشد. به همین جهت میتوانید برای خرید انواع تابلو برق فشار متوسط با قیمت عالی با مشاوران ما در شکوه صنعت در تماس باشید.

تابلو برق فشار متوسط چیست؟تابلو برق فشار متوسط از چه تجهیزاتی ساخته شده است؟

تابلو برق فشار متوسط هم از اجزای مختلفی تشکیل ‌شده است. هرکدام از اجزا و قطعات نصب‌شده به‌منظور بهبود عملکرد تابلو برق در حال فعالیت و کارکرد هستند و این قطعات میتوانند موثر بر تعیین قیمت تابلو برق های فشار متوسط باشند. در این قسمت سعی داریم تا با معرفی انواع قطعات به‌کار رفته در تابلو برق فشار متوسط، معرفی کاملی از این تجهیزات ضروری و مهم در تاسیسات الکترونیکی داشته باشیم.

 • کابل ‌های ورودی

کابل‌های مورد استفاده در این تابلو برق قابلیت استفاده در ولتاژهای سطح مختلف را دارند. از این کابل‌ها می‌توان در ولتاژهای سطح ضعیف، متوسط و بالا بهره برد. برخلاف گذشته که از کاغذ آغشته به روغن برای عایق سازی کابل‌ها استفاده می‌کردند امروز بهره‌مندی از لاستیک اتیلن پروپیلن و اتیلن متقاطع بهترین عایق محسوب می‌شود و از کابل‌های متناسب با ولتاژ تابلو برق استفاده می‌گردد. استفاده از کابل استاندارد، یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید در ساخت تابلو برق به آن توجه کرد و به همین دلیل شما می‌توانید برای خرید انواع سیم و کابل با کیفیت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 • کلید تیغه ‌ای

یکی دیگر از اجزای تشکیل‌دهنده تابلو برق های MV؛ کلید تیغه‌ای است. گاهی اوقات به‌منظور تعمیرات و نگهداری از تابلو برق نیاز به جدا کردن قسمت‌های خاصی از تابلو خواهیم داشت. استفاده از کلیدهای تیغه‌ای در تابلو برق فشار متوسط می‌تواند به‌منظور جدا کردن این قسمت‌ها و ایزولاسیون کاربردی و مهم باشد.

 • کلید قطع بار

یکی از کلیدی‌ترین تجهیزات در تابلو برق فشار متوسط (MV)، کلید قطع بار است. اهمیت نصب این کلید به این دلیل است که هنگامی‌که تابلو در زیر بار قرار دارد و در مواقع اضطراری می‌توان به بهترین نحو از کلید قطع بار استفاده کرد. این کلید با قطع مدار در این شرایط کمک می‌کند تا از آسیب دیدن تجهیزات جلوگیری کنیم.

 • کلید زمین

برای انجام اموری مانند تعمیر و نگهداری استفاده از سوئیچ یا کلید در تابلو برق و ضروری خواهد بود. به‌منظور جدا کردن فولدرها و ایزولاسیون در تابلو برق فشار متوسط از کلید زمین استفاده می‌شود. نوع طراحی کلید باید به‌ گونه‌ای باشد که هنگامی‌که مدار در حال وصل شدن است با جلوگیری از اتصال کوتاه از آسیب‌های پیش رو بتواند پیشگیری کند. این کلیدها به دو صورت بری کر اینترلاک و مکانیکی با قطع کننده مدار در دسترس قرار دارند.

 • کنتاکتور

یکی دیگر از اجزای مهم مورد استفاده در تابلو برق، کنتاکتور است که در مقاله کنتاکتور چیست و چه کاربردی دارد؟ به طور مفصل به بررسی این بخش مهم از تابلو برق پرداخته‌ایم. کنتاکتور وظیفه قطع و یا برقراری اتصال مدار از راه دور را بر عهده دارد و در واقع وظیفه اصلی کنتاکتور این است که تمامی وسایل برقی و دستگاه‌های تک فاز و سه فاز موجود در صنعت را از راه دور قطع و وصل می‌کند.

 • فیوز های ولتاژ متوسط

در برابر اتصال کوتاه فیوزها می‌توانند در تابلو برق به‌ عنوان محافظعمل کنند. فیوزها به دودسته محدودکننده جریان و فیوزهای Expulsion تقسیم‌ می‌شوند. به نسبت فیوزهای معمولی این فیوزها ویژگی‌ها و کاربردهای متفاوتی دارند. برخی از این تفاوت‌ها می‌توانند ظرفیت شکستن بالا، عملکرد سریع، عمر طولانی و تحمل جریان بالا باشند. باید توجه داشته باشید که این فیوزها را باید در ولتاژ اسمی مناسب خود استفاده شود.

 • رله حفاظتی

تجهیزات تابلو برق فشار متوسط به شکلی طراحی می‌شوند که در زمان ایجاد مشکل در بخشی از مدار، باید سریعا از مدار خارج شود. رله محافظتی به همین منظور با بروز نخستین خطا بخش معیوب را از مدار خارج خواهد کرد. برای محافظت از تجهیزاتی مانند خازن‌ها، ژنراتورها، موتورها، فیدرها و ترانسفورماتورها از رله حفاظتی استفاده می‌شود. رله حفاظتی یکی از انواع مختلف رله است و نقش مهمی در تابلو برق دارد.

انواع تابلو برق های فشار متوسط

تابلوهای برق فشار متوسط در دسته‌‌بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند و با توجه به ساختمان، نوع عایق به کار رفته، محیط استفاده و نوع کارکرد به انواع زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

انواع تابلو برق های فشار متوسط

 • تابلو برق فشار متوسط متال کلد

این تابلو برق‌ مطابق استاندارد IEE C38.20 طراحی شده است. این نوع از استاندارد به متد‌های مختلف تولید تابلو برق ولتاژ متوسط اطلاق می‌شود که در آن ‌همه‌ وسایل الکترونیکی در محفظه‌های فلزی شکل جدا از هم قرار گرفته‌اند و از جمله این موارد می‌توان به باس‌های ابتدایی و پایانی، ابزارهای اندازه‌گیری و سوئیچ‌ها اشاره کرد. سطح ولتاژ برق برای تابلو برق‌های متال کلد از ۷ کیلوولت تا ۴۰ کیلوولت متغیر است. تابلوهای متال کلد دارای سه کلید قطع کننده مدار برق برای راحتی و آسایش در نگهداری هستند و اغلب در نیروگاه‌ها و خطوط منتقل‌کننده برق مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • تابلو فشار برق متوسط عایق ‌بندی شده با گاز GIS

این گروه از تابلو برق فشار متوسط شامل محفظه‌های بسته‌ای است که با سولفور هگزا فلورید یا ترکیبی از SF6 پرشده است. محفظه‌های بسته آن با گاز، قابلیت نصب و تنظیم را آسان‌تر نموده و سبب اشغال ظرفیت کمتری از فضا می‌شود.بهره‌گیری از گاز به جای هوا، به ‌عنوان یک محیط عایق و مناسب اجازه می‌دهد تا فاصله بین اجزای قطع کننده به مقدار بسیار زیادی کاهش پیدا کند.

 • تابلو برق محفظه فلزی (Metal Enclosed)

تابلوهای محصورشده با فلز یا تابلو Metal Enclosed دارای تجهیزات محافظتی مانند قطع کننده مدار، انواع ترانس‌ها و فیوزهای برق هستند. همچنین این وسایل را می‌توان در محفظه‌های مشترک نیز تنظیم و نصب کرد و لزومی به جدا کردن آن نیست. تابلو برق‌های متال انکلوزد معمولا در حوضه‌های صنعتی و تجاری استفاده می‌شوند.

 • تابلو برق فشار متوسط بخش‌ بندی شده

این تابلو برق از جمله تابلوهای برق محصور شده با فلز هستند و تمامی اجزای الکتریکی این نوع تابلو برق فشار متوسط، از جمله گذرگاه ورودی، گذرگاه خروجی، ابزار دقیق و قطع کننده اصلی مدار یا سوئیچ در درون محفظه‌‌های فلزی جداگانه محصور شده‌اند که می‌تواند مزایای بسیار مهمی داشته باشد. یکی از این مزایا آن است که سطح نگهداری راحت‌‌تر بوده و به علاوه سبب افزایش ایمنی می‌گردد.

 • تابلو برق فشار متوسط زیر سطحی

تابلو برق زیر سطحی برای سیستم‌های توزیع برق با ولتاژ ۱۵ تا ۳۸ کیلوولت طراحی شده است. نوع طراحی این تابلو برق به گونه‌ای است که بتوان کار کردن صحیح دستگاه و متعلقات آن در زیر زمین وجود داشته باشد. این مکان‌ها می‌توانند خشک یا در معرض نفوذ آب باشند. تابلو برق فشار متوسط زیر سطحی همچنین می‌تواند به کاربر اجازه دهد که دستگاه را از روی زمین و به صورت دستی یا با استفاده از رله‌ها کنترل نموده و عیوب احتمالی را برطرف نماید. نوع متداول عایق بندی در این نوع از تابلو برق ولتاژ متوسط، شامل گاز SF6 ، فناوری جامد دی الکتریک در هوا و مواد جامد است.

به نظر شما مهم ترین کاربردهای تابلوبرق های فشار متوسط کدامند؟

در این مقاله تابلوهای برق فشار متوسط را مورد بررسی قرار دادیم و در رابطه با اجزا و تجهیزات سازنده و انواع آن صحبت کردیم. همانطور که می‌دانید تابلو برق علاوه بر انتقال و توزیع انرژی الکتریکی وظیفه محافظت از تاسیسات و جان افراد را بر عهده دارد، لذا باید توجه داشت تابلو برق مورد استفاده مطابق با استاندارد و توسط افراد متخصص و مجرب نصب و راه‌اندازی شوند. به همین دلیل و برای حفظ اطمینان از سلامت و امنیت تجهیزات و افراد به شما توصیه می‌کنیم برای خرید بهترین تابلو برق ها با مشاوران و مهندسان ما در شرکت شکوه صنعت در ارتباط باشید. لیست قیمت انواع تابلو برق فشار متوسط را نیز میتوانید در وبسایت ما مشاهده و پس از مشاوره رایگان اقدام به خریدی مطمئن کنید. همچنین می‌توانید نظرات و سوالات خود را از طریق کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

۴.۴/۵ - (۱۶ امتیاز)