یکی از تجهیزات لازم در تمامی ساختمان‌ها استفاده از سیم و کابل بوده که در صنعت ساخت و ساز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. سیم و کابل قابل استفاده به جهت انتقال جریان برق به قسمت‌های مختلف ساختمان استفاده می‌شود و به همین دلیل کیفیت بالا در انتخاب سیم و کابل از موارد بسیار مهم به شمار می‌رود.

در هنگام انتخاب و خرید سیم و کابل باید به مناسب بودن و کیفیت آن توجه ویژه‌ای داشت زیرا در صورت نامناسب بودن ممکن است در ساختار ارتباطی آنها خللی وارد شود. از جمله مهم‌ترین کاربرد سیم و کابل می‌توان به سیم کشی و برق کشی ساختمان اشاره کرد که معمولا به دو نوع تک رشته‌ای و چند رشته‌ای تقسیم می‌شوند، نوع تک رشته‌ای برای عمده سیم کشی‌های توکار کاربرد داشته و نوع چند رشته‌ای آن برای سیم کشی‌های روکار استفاده می‌شود.

راهنمای خرید سیم و کابل

متاسفانه در حال حاضر سیم و کابل‌های بی کیفیت نیز در کنار بهترین برندهای سیم و کابل در بازار به فروش می‌رسند که به دلیل قیمت پایین‌تر توانسته‌اند بازار را به طور کامل اشغال کنند و خرید آنها بیشتر توسط افرادی که اطلاع دقیقی از رشته سیم‌ها ندارند اتفاق می‌افتد. به طور کلی سیم‌های برق از قسمت‌های مختلفی همچون هادی، عایق، زه فلزی، روکش جدا کننده، پوشش میانی و نهایی تشکیل شده است که بخش هادی خود به جنس‌های مختلفی همچون مس، مس قلع و آلومینیوم تقسیم می‌شود و در واقع همین بخش هادی است که برق را به قسمت‌های مختلف منتقل می‌کند.

انواع سیم‌های برقی که در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد به دو دسته سیم‌های منعطف و سیم‌های مفتولی تقسیم می‌شود که هر یک کاربرد متفاوتی داشته و دارای ویژگی‌های مخصوص به خود است. سیم‌هایی که به طور معمول در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل سیم برق افشان، مفتولی و ارت است. سیم و کابل آمل از بهترین نوع سیم و کابل های موجود در بازار است.

در کنار سیم‌ها، کابل‌ها نیز از اجزای مهمی در ساختمان‌ها به شمار می‌رود که از کاربرد بسیار بالایی برخوردار هستند. کابل‌ها به طور کلی از کنار هم قرار گرفتن چند سیم که با کمک یک لایه عایق بر روی آن کشیده شده، ساخته می‌شوند. کابل‌ها از دو بخش هادی و عایق که جزو اصلی‌ترین این محصولات است ساخته می‌شوند. به مانند سیم‌ها که دارای انواع مختلفی هستند کابل‌ها نیز به دو نوع مختلف مفتولی و افشان تقسیم می‌شوند.

سیم و کابل

تفاوت کابل‌های مفتولی و افشان در چیست؟

همان‌طور که اشاره شد کابل‌ها به دو نوع مفتولی و افشان تقسیم می‌شوند که هر یک دارای ویژگی‌های متمایز هستند که در این بخش تفاوت هر یک را برای شما توضیح می‌دهیم.

  • تعداد رشته‌ها: اولین تفاوت عمده بین این دو کابل در رشته‌های به کار رفته در هر دو کابل است. کابل‌های مفتولی دارای تک رشته سیمی هستند در حالی که کابل افشان به صورت چند رشته‌ای هستند.
  • قابلیت انعطاف پذیری: کابل‌هایی که به صورت مفتولی تولید می‌شوند دارای فرم پذیری مناسبی هستند اما در مقابل کابل‌های افشان انعطاف پذیری بالایی دارند.
  • موارد استفاده: کابل‌های افشان که به صورت چند رشته‌ای هستند به دلیل قدرت ولتاژ و مقاومتی که دارند بیشتر از نوع مفتولی در داخل ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • مقاومت: مقاومت کابل‌های مفتولی کمتر از کابل‌های افشان است.

اهمیت خلوص مس و نرم بودن سیم در سازه چیست؟

مس خالص به صورت نرم بوده و رسانای گرمایی و الکتریکی بالایی دارد، به همین دلیل در بهترین سیم و کابل‌های تلفن نیز از فلز مس استفاده می‌شود. یکی از دلایلی که می‌تواند در انتخاب سیم و کابل‌های مورد استفاده در ساختمان در نظر گرفته شود وجود مس و میزان نرم بودن مس موجود در سیم یا کابل است. همان‌طور که در بخش قبل نیز اشاره شد کابل‌های افشان دارای چند رشته سیم مسی هستند که به همین دلیل قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارند و در زمان استفاده در قسمت‌های مختلف ساختمان به دلیل مقاومت بالایی که دارند در برابر ولتاژهای مختلف برق قوی عمل می‌کنند.

یکی از ویژگی سیم‌های مورد استفاده در ساختمان‌ها نیز مقاومت و انعطاف پذیری بالای آن است و به همین دلیل باید از سیم یا کابل‌هایی استفاده شود که درون آن مس بیشتری به کار رفته باشد که بتواند قدرت بالایی را حاصل سازد. از دیگر ویژگی‌های خلوص مس در سیم‌ها می‌توان به قابلیت نصب راحت‌تر آن توسط برقکار نیز اشاره کرد. زمانی که سیم دارای انعطاف پذیری بیشتری باشد علاوه بر مزایایی که جهت استفاده شامل مصرف کننده می‌شود در زمان نصب نیز امکان نصب راحت‌تر آن را برای برقکار امکان پذیر می‌سازد.

خرید سیم و کابل

هرچه خلوص مس به کار رفته در سیم بیشتر باشد امکان پرت شدن برق نیز کمتر می‌شود و به میزان بالایی از اتلاف برق جلوگیری می‌شود و در این صورت کابل و سیم مورد نظر عملکرد بالاتری از خود بروز می‌دهد. در این صورت است که انتخاب سیم و کابل با کیفیت می‌تواند بسیار مفید واقع شود و در اتلاف انرژی و هزینه‌های بسیاری صرفه جویی کند.

اهمیت جنس روکش سیم در چیست؟

یکی دیگر از موارد مهم در جهت انتخاب سیم و کابل مورد نظر توجه به عایق و یا روکش سیم و کابل است. مورد مهمی که زمان نصب کابل‌ها در ساختمان‌ها و یا زیر زمین از اهمیت بالایی برخوردار است نبود اتصال الکتریکی بین هادی و زمین است، به همین دلیل عایق بودن کابل‌های الکتریکی و به طور کلی جنس روکش سیم به کار رفته در آن بسیار مهم است.
زمان مصرف کابل باید در وهله اول به نوع مصرف آن و محل قرارگیری کابل مورد نظر توجه کرده و سپس در خصوص ولتاژ هادی و مواد مختلفی که در این سیم یا کابل به کار رفته بسته به لایه محافظتی و عایق بودن روکش کابل استفاده شده توجه کرد و در صورت مناسب بودن کابل برای موارد استفاده آن را مصرف کرد.

سیم و کابل چیست

اهمیت هزینه بیشتر برای سیم و کابل خوب چقدر است؟

در هنگام خرید سیم و کابل برای ساختمان باید به تمامی استانداردها و نکات ایمنی لازم توجه کرد و سیم و کابل با کیفیتی خریداری کرد زیرا در صورت تهیه سیم وکابل بی کیفیت این اتفاق می‌تواند خسارات و مشکلات جدی را برای افراد به همراه داشته باشد که در بهترین حالت این سیم‌ها می‌تواند به قطعات دیگر برق آسیب وارد کرده و در بدترین حالت منجر به آتش سوزی و حریق شود. به جهت جلوگیری از این منظور باید از سیم و کابل با کیفیت استفاده کرد.

زمان خرید به آخرین موردی که باید توجه کنید قیمت محصول است. اصولا محصولاتی که دارای کیفیت بالایی باشند از قیمت بالاتری برخوردار هستند و خرید سیم و کابل هم به دلیل کاربرد حساس و مهمی که در ساختمان‌ها دارند باید از جنس معقول و قیمت مناسبی برخوردار باشند.

هیچ وقت در هنگام خرید جنس با کیفیت نگران قیمت آن نباشید زیرا خرید جنس بی کیفیت می‌تواند آسیب‌های جدی‌تری را برای شما به همراه آورد بنابراین پیش از خرید محصول مورد نظر اول به کیفیت، مرغوبیت و کاربرد آن توجه کرده و در نهایت به قیمت آن توجه کنید. هرچه جنس خریداری شده از قیمت پایین‌تری برخوردار باشد به احتمال زیاد می‌تواند مشکلات عظیمی همچون آسیب رسی به قسمت‌های دیگر و احتمالات برق گرفتگی و غیره را به همراه داشته باشد و برعکس هر چه کیفیت بالاتری خریداری شود علاوه بر طول عمر بیشتر آسیبی به قطعات دیگر نیز وارد نخواهد شد.

۴.۸/۵ - (۹ امتیاز)